Експертите предупредуваат: Балканот го чека екстремно топол август

од Vladimir Zorba

Шумските пожари беснеат во медитеранската област, а Светската метеоролошка организација објави податоци за екстремни горештини, како и карта на опасности од пожар.

Имено, се предвидува дека температурите ќе се искачат до повеќе од 40 степени Целзиусови во внатрешноста на Италија, Грција, Тунис и Турција.

Покрај тоа, тие предвидуваат дека опасноста од пожар е екстремна за речиси целата област на Медитеранот.

Турската метеоролошка канцеларија прогнозира дека температурите во Анкара и неколку други градови за следната недела ќе бидат 12 степени Целзиусови повисоки од просекот во август.

Предупредувања за високи температури се издадени во Северна Македонија, Албанија, Бугарија и делови од Романија и Србија.

Италијанските пожарникари се уште се борат со пожарите на Сицилија, кои веќе стигнаа до градот Катанија, центарот на истоимената провинција, принудувајќи ги жителите да ги напуштат своите домови, а локалниот аеродром привремено е затворен.

Пожарникарите објавија на Твитер дека извршиле 250 операции за гаснење пожар во различни делови на Сицилија во последните 24 часа, од кои 50 биле само во Катанија. Градот на Сицилија, познат по својата барокна архитектура, се наоѓа на источниот брег на островот, на падините на планината Етна.

Пожарите ја зафатија областа Катанија која излегува на море, опустошувајќи го локалното одморалиште Ла Капанину. Фотографиите од плажата објавени на социјалните мрежи покажуваат изгорени чадори и лежалки.

Пожарите се уште беснеат во Турција

Илјадници спасувачи во неделата веќе пет дена се борат со големите шумски пожари во Турција, евакуирајќи ги туристите од туристичките места кои се директно загрозени.

Неколку места во егејскиот регион Бодрум, популарна дестинација за одмор, беа евакуирани во саботата навечер, објави градоначалникот Ахмет Арас. Тој, исто така, посочи дека луѓето се донесени на безбедно.

Стотици руски туристи беа однесени на сигурно од источното предградие на Бодрум, соопшти рускиот генерален конзулат. Тие се преместени во нови хотели, така што сега се надвор од животна опасност.

Телевизијата НТВ објави дека во неделата е евакуирано уште едно место во провинцијата Анталија.

Турција од средата се бори со најлошите шумски пожари во последните години.

Според официјалните податоци, пожарите досега однесоа најмалку шест животи, а стотици се повредени.

Во Грција и сообраќаен метеж

Огнот предизвика и голем сообраќаен метеж и со часови ги блокираше возачите во нивните возила. Главниот автопат што го поврзува Коринт со Патра беше затворен за сообраќај во саботата, како и мостот Рио-Антирио, кој ги поврзува Пелопонез и копното Грција.

Според метеоролошките служби, Грција од петокот се соочува со нов топлотен бран и температури од 42 до 44 Целзиусови степени. Суви поради големата топлина, грчките шуми се цел на оган секое лето.

Пред неколку дена, пожар ја зафати планината Пентели, во близина на Атина. Во пожарот во јули 2018 година во крајбрежниот град Мати, во близина на Атина, загинаа 102 луѓе, што е најголем број загинати во пожар во земјата.

Не е познато кога топлината би можела да се намали, а некои метеоролози предвидуваат дека опасните ситуации предизвикани од големата топлина ќе траат најмалку уште две недели.

Итни мерки за намалување на емисиите на СО2

Да потсетиме, групата претежно помали земји презеде нови, поамбициозни обврски оваа недела кога станува збор за климата и ги извести ОН, со што го зголеми притисокот врз големите глобални загадувачи да го следат нивниот пример пред големиот самит на ОН за климата во ноември.

Со смртоносните топлотни бранови, поплави и шумски пожари, кои станаа чести низ целиот свет, се зголемуваат повиците за итна акција за намалување на емисиите на СО2, кои предизвикуваат планетата брзо да се загрее.

Сепак, најновата анализа на Обединетите нации сугерира дека споменатата климатска промена, без оглед на обврските на споменатата група земји, ќе резултира со глобално затоплување далеку над границата од 1,5 степени Целзиусови, што е горната граница за најтешките последици од климатските промени.

Слични содржини