Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Експлодира прототипот на вселенското летало на Елон Маск (видео)

Експлодира прототипот на вселенското летало на Елон Маск (видео)

Експлодира прототипот на вселенското летало SN4 на компанијата „Space X“, чиј сопственик е Елон Маск.

Експлозијата се случи во американската сојузна држава Тексас, во близина на местото Бока Бока, каде се наоѓа фабриката на „Space X“ каде што вршат тестирање.

Пред два дена, истото летало, прототипот SN4, беше успешно лансирано, но се случи голема експлозија во новото тестирање.

Експлозијата се случила минута по краткиот тест на нејзиниот мотор. Авионот беше проголтан од голема огнена топка. Сè уште не се знае што довело до експлозија.

„Space X“ планира да испрати до 100 луѓе во вселената со овој прототип вселенско летало.

Погледнете како изгледаше експлозијата во видеото од 1:24:26.

loading...