Експлодира цената на Биткоинот: Вртоглави суми за само еден

Цената на еден биткоин, најпопуларната крипто валута во светот, во еквивалент на локална валута, во средата беше над 65.000 долари.

Неговата цена достигна нов рекорд откако најпознатата берза за криптовалути Coinbase ги пушти во продажба своите акции на американската берза „Насдак“ во средата. Според „Баг“, ова е најголемата јавна понуда на компанија која јавно тргува со дигитални пари. Аналитичарите проценуваат дека вреди околу 68 милијарди долари, но инвестицискиот бран може да ја зголеми неговата вредност на 100 милијарди долари.

Таа компанија имаше приход од 1,8 милијарди долари во последниот квартал, што е огромна бројка со оглед на тоа што во текот на целата 2020 година имаа приход од 1,3 милијарди долари. Сето ова може да се заблагодари на постојано растечкиот број на корисници, кои, како што пишува Coinbase, во моментов ги имаат околу 43 милиони во 100 земји. Оваа информација шири оптимизам кај инвеститорите и дополнително го стимулира нивниот ентузијазам за криптовалути. Покрај биткоинот, вчера се купуваше и етер, ХРП, лајткоин и сè попопуларниот доџкоин (ХДГ), чијашто вредност се зголеми за дури 76%.

Патем, биткоинот е мрежа за плаќање и криптовалута што работи со употреба на комплексен компјутерски алгоритам. Негов автор е Сатоши Накамото, но никогаш не е откриено дали станува збор за еден човек или псевдоним на група луѓе. Нема централна институција или администратор што треба да го одржува. Покрај купувањето во менувачници и заработка од продажба на производи, биткоини може да се заработат и преку процесот наречен „мајнинг“.

Имено, постојат два основни типа на програми во мрежата на биткоин: паричници и рудари. Паричниците создаваат нови непотврдени трансакции и ги испраќаат на Интернет. Рударите ги преземаат овие нови трансакции, ги формираат во блокови и ги додаваат во блокчејнот. Кога рудар додава блок во блокчејнот, тогаш сите трансакции во тој блок стануваат потврдени, а рударот добива одреден број нови биткоини како награда. Ова е исто така начинот на кој нови Биткоини влегуваат во системот.

Слични содржини