Експлозија во фабрика за хемикалии во САД, наредена е евакуација (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Експлозија во фабриката за хемиска индустрија во северниот дел на американската држава Илиноис предизвика голем пожар денес, по што започна да се појавува густ, црн чад, па луѓето беа евакуирани.

Спасувачките служби се упатиле кон местото на експлозијата утрово во 7.30 часот по локално време, во Роктон, северозападно од Чикаго, до компанијата „Кемтул“, која произведува индустриски лубриканти, производи од маснотии и застоени течности, објави АП.

Чадот беше толку голем што го зафатија метаролошкиот радар, па во 8.46 часот полицијата во Роктон мораше да прогласи состојба на готовност, наредувајќи да го послуша советот на пожарникарите да ги евакуираат сите што живеат или работат во близина на фабриката.

Администраторот за планирање и развој на Роктон, Триша Дидук, рече дека се проценува дека околу 1.000 луѓе треба да бидат евакуирани, а исто така е евакуирана и областа околу центарот на градот, што е на помалку од два километра од фабриката.

Нема извештаи за повредени, а компанијата „Кемтул“ објави дека „секој што е на лице место е безбеден“.

Роктон се наоѓа во округот Винебаго, во близина на државата Висконсин, на околу 153 километри северозападно од Чикаго.

 

Слични содржини