Електричниот наследник на Passat пристигнува на 27 јуни

од Vladimir Zorba

Volkswagen објави дизајнерски цртеж на својот нов електричен седан, кој ќе биде претставен преку претпродукциското студио наречено ID. Aero.

Германскиот производител веќе објави дека актуелниот седан Passat ќе биде последната генерација на тој долговечен модел и дека идниот Passat ќе биде достапен исклучиво во караван верзија. Наследникот на седан верзијата ќе добие нова ознака и електричен погон.

Според Volkswagen, овој електричен седан ќе и конкурира на конкуренцијата во „сегментот од високата средна класа“, а на кинескиот пазар првпат ќе се појави во втората половина на 2023 година. После тоа ќе започне производството за европскиот и северноамериканскиот пазар.

Возилото е базирано на механичката платформа MEB, додека неговиот надворешен дизајн потсетува на другите модели на Volkswagen ID, вклучувајќи ги ID.4 и ID. Buzz.

Дизајнерската скица покажува дека концептот ќе има LED задни светла, вклучувајќи и светлосна лента што се протега по целата ширина на возилото.

Volkswagen наведува дека должината на концептот ID. Aero е пет метри, што го прави подолг од моделите како што е серијата 5 на BMW.

Најновиот тизер доаѓа три месеци откако за време на презентацијата беше прикажана скица на предниот дел на автомобилот, која исто така открива LED светлосна лента со целосна ширина, агресивни отвори за воздух и извајан браник.

Техничките спецификации на концептот се уште не се објавени. Сепак, бидејќи ќе ја користи платформата MEB, претходните извештаи укажуваа дека ќе има батерија од 84 kWh што треба да му обезбеди на седанот автономија до 700 км, според тест циклусот WLTP.

Серискиот модел се очекува да се нуди во конфигурации со погон на задните тркала и со погон на сите тркала со користење на истите електрични мотори како и другите ID модели.

Се очекува и варијантата Shooting Brake, иако не се знае дали ќе се нуди на сите пазари.

Слични содржини