Турција нема да се извини за инцидентот со рускиот Су-24, изјави претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган. Мислам дека ако некој треба да се извини, тоа не сме ние. Да се ​​извинат треба оние кои го прекршиле нашиот воздушен простор. Нашите пилоти едноставно ги исполниле своите обврски, кои се одржаа во тоа да дадат одговор на прекршокот “, коментира Ердоган, цитиран од РИА Новости.

erdogan

Претходно денеска Ердоган изјави дека Турција ќе постапува на овој начин и друг пат во случај на прекршување на воздушниот простор. Притоа тој исто така изјави дека Турција ја смета Русија за стратешки партнер и е вознемирена од реакцијата за инцидентот со Су-24.

Претседателот на Русија Владимир Путин денес обрна внимание на фактот дека до моментов од страна на Анкара нема оправдување за соборениот самоубиец, нема предлог за надоместување на штетата, ниту пак ветување да се казнат виновниците.

Путин и Медведев синоќа ги договориле санкциите спрема Турција- како за почеток “Јужен поток” и “нуклеарните реактори”

Рускиот Су-24 беше соборен од борбен авион F-16 на турските воздухопловни сили во Сирија на границата со Турција. Загина еден од пилотите, а во спасувачката операција загина и руски маринец.

Претседателот на Русија нарече инцидентот нож во грбот.

Слични содржини