Ердоган: “неизбежни” се нови избори, ако до 45 дена нема влада

од Vladimir Zorba

“Неизбежни” се предвремени избори, ако владејачката Партија на правдата и развојот и главната опозиција не успеа да формираат нова влада во уставниот лимит од 45 дена.Ова го изјави претседателот на Турција Реџеп Ердоган, цитиран од Ројтерс.

ердоганцо

Во коментар за весникот “Милијет” Ердоган истакна дека прво планира да обезбеди мандат за формирање на нова влада на Партијата на правдата и развојот , која освои околу 41% од гласовите на парламентарните избори на 7 јуни. На партијата не достигна околу десетина гласови за да обезбеди парламентарно мнозинство.

Нека каже дека партијата, која е прва на изборите, не може да се постигне тоа (да формира владата) и втората исто така невауспее … во таков случај ќе се оди на избори уште еднаш, што според Уставот е неизбежно , рече тој во авионот на враќањето од Азербејџан.

Откако новите пратеници положија  заклетва подоцна овој месец, се очекува Ердоган официјално да додели  мандат на владејачката партија да состави влада. Ако партијата не успее во рок од 45 дена, тој има моќ да закаже нови избори.

Да се остави земјата без влада е незамисливо. Несигурноста не треба да трае премногу долго за да е сигурно дека инвестициите и нашите меѓународни односи нема да бидат прекинати. Колку е можно поскоро треба да биде составено влада “, рече тој.

Партијата на Ердоган изгуби мнозинството главно поради историската победа на прокурдската Демократска партија на народот, кој стапува за прв пат во парламентот, како и поради силното претставување на десничарската Партија на националното акција.

Резултатите од гласањето се тежок удар за Ердоган, кој сака да пренасочи повеќе власт кон претседателската институција преку промена во уставот.

Турскиот претседател истакна дека планира средби со лидерите на четирите политички партии кои влегоа во парламентот. ” Би сакал да ги поканам одделно и да ја добијам нивната позиција во врска со процесот. Можам да ги почнам овие средби пред пратениците да положат заклетва, затоа можам да ги поканам оваа недела “, заклучи тој.

Слични содржини