Ердоган размислува за копнена офанзива по воздушните напади врз курдските позиции

од Stefanija Kuzmanovska

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган размислува да започне копнена офанзива по воздушните напади врз курдските позиции во Сирија и Ирак. Ердоган рече дека нема прашање за ограничување на неговите опции на воздушни операции.

„Мора да се одлучи колку копнени војници ќе учествуваат, а потоа ќе се преземат чекори“, рече Ердоган, цитиран од државната агенција Анадолија.

Турција во неделата навечер изврши бројни воздушни напади против Народните заштитни единици (ЈПГ) и илегалната Курдистанска работничка партија (ПКК) во северен Ирак и северна Сирија. Сириската опсерваторија за човекови права објави дека загинале најмалку 35 лица.

Турската влада ги поврза своите воздушни напади со нападот на улицата Истиклал во Истанбул пред една недела, во неделата. Таа ги смета ЈПГ и ПКК за организатори на нападите, иако и двете групи тоа го негираат. Истрагите во Турција се уште се во тек.

Турската влада ги смета и ЈПГ и ПКК за терористички организации.

Курдите се закануваат со одмазда

Курдската милиција вели дека ќе возврати на воздушните напади.

Три лица загинаа, а шест се ранети во провинцијата Газиантеп, изјави во понеделникот министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Гувернерот на Газиантеп ја обвини ЈПГ за гранатирањето. Курдските активисти и Сириската опсерваторија за човекови права известија за размена на оган со курдската милиција и силното турско гранатирање на руралните делови на северот на регионот Алепо и градот Кобане.

Слични содржини