Ердоган: Сите страни во палестинско-израелската војна треба да го прекинат огнот

од Vladimir Zorba

Сите страни во палестинско-израелската војна треба да го прекинат огнот, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, повикувајќи на итен прекин на огнот.

Говорејќи на состанокот на парламентарната група на Партијата на правдата и развојот (АК) во Анкара, Ердоган рече дека пред 7 октомври, кога изби конфликтот, планирал да го посети Израел, но потоа ги откажал таквите планови, пренесе Анадолија.

Тој рече дека неговата земја никогаш нема да дозволи Израел да врши злосторства.

Слични содржини