Ердоган: Вознемирен сум, ако Путин замисли нешто – тој тоа и го прави

од Stefanija Kuzmanovska

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави, коментирајќи го рускиот претседател Владимир Путин и плановите на Русија по референдумот во четири региони во Украина, дека „ако рускиот лидер замисли нешто, тој тоа и го прави“.

Тој додаде дека е вознемирен поради тоа што тие територии ќе бидат припоени кон Русија.

„Тоа може да се случи бидејќи Путин, јас го познавам, ако замисли нешто тоа и го прави. Таква е ситуацијата. Затоа му придавам големо значење на нашиот разговор. Се надевам дека ќе го оставиме прашањето на точката што ја достигна и дека ќе преминеме на дипломатија“, рече Ердоган, пренесува агенцијата „Анадолија“.

Турскиот лидер претходно изјави дека денеска очекува телефонски разговор со Путин, додека од Кремљ велат дека засега нема такви планови.

Слични содржини