Ескобар: Очекувам финализирање на анексот за имплементација на Договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина

од Radmila Tasevska

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар денес во Охрид изјави дека очекува финализирање на анексот за имплементација на Договорот за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина.

„Не сме фокусирани на потпишување, туку на финализирање на договорот“, изјави Ескобар во интервју за Радио Слободна Европа.

Тој посочи дека двете страни не можат да изберат што да спроведат, а што не од овој договор.

Слични содржини