Естонија протера руски дипломат кој ја оправдувал војната во Украина

од Stefanija Kuzmanovska

Министерството за надворешни работи на Естонија денеска соопшти дека донело одлука да протера руски дипломат кој работи во амбасадата во Москва во Талин, бидејќи ја оправдувал војната во Украина.

Дипломатот „ширел пропаганда која ја оправдува руската воена акција и предизвикува поделби во естонското општество“, се вели во соопштението.

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека ќе одговори на протерувањето, без да даде дополнителни детали.

„Како што претходно изјави руската страна, Русија ќе даде соодветен одговор“, соопштиле од министерството за новинската агенција РИА Новости.

Слични содржини