ЕУ: 60 проценти од возрасните се целосно вакцинирани

од Nikola Popovski

Досега, 60% од возрасната популација во Европската унија е целосно вакцинирана, објави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Таа нагласи дека целосната вакцинација штити од Ковид -19 и варијантите на овој вирус, и уште еднаш ги повика сите граѓани на ЕУ да се вакцинираат.

„Мораме да бидеме внимателни, и за сопственото здравје и за заштита на другите“, рече Фон дер Лајен.

Европската комисија забележува дека целта е 70 проценти од возрасната популација во ЕУ да ги добијат сите препорачани дози на вакцината за ковид -19 19.

Досега, над 70 проценти од возрасните во ЕУ примиле барем една доза од вакцината.

Се вели дека доставени се вакцини до земјите -членки со цел да се исполни оваа цел, и дека националните власти се, со политичка помош на Брисел, да ја забрзаат вакцинацијата на нивна територија.

Комисијата, исто така, укажува на препораката на Европската агенција за лекови (ЕМА) дека примањето на сите препорачани дози на вакцината е најдобриот начин за борба против вирусот Ковид -19 и неговите варијанти.

Вкупниот број случаи на Ковид -19 во Европа од почетокот на пандемијата достигна 60 милиони, додека 1,2 милиони луѓе починаа, објави денеска СЗО, предупредувајќи дека „крајот на пандемијата се уште не е близу“.

Слични содржини