Актуелно
Почетна / Сцена / Ева Мендез ја откри тајната на нејзиниот изглед во петтата деценија

Ева Мендез ја откри тајната на нејзиниот изглед во петтата деценија

Актерката Ева Мендез (46) сè уште изгледа како 20-годишна девојка. Иако многумина веруваат дека козметичарите и естетските хирурзи се одговорни за нејзиниот изглед, таа практикува многу едноставна „бјути“ рутина.

Имено, таа сега откри дека се придржува до неколку трикови со цел да има беспрекорен тен, а освен тоа нема скоро никакви брчки на лицето.

За да ја задржи нејзината кожа длабоко хидрирана, Ева користи кокосово масло. Ова масло ја хидрира кожата, влијае на нејзината сјајност и еластичност, и затоа актерката се определува за чисто кокосово масло, како и на производи засновани на тоа. Хидратацијата е првиот чекор во борбата против брчките.

„Хидратацијата, и надвор и внатре, е многу важна, па затоа се обидувам да пијам што е можно повеќе течности во текот на денот“, изјави Ева за „Глам Велика Британија“.

Исто така, Мендез во интервју рече дека е важно за неа да го започне денот свежа, за да не трпи тешки и мрсни производи на лицето. Таа ја започнува својата утринска рутина со мицеларна вода, додека со детална грижа се занимава главно во вечерните часови, пред спиење.

„Кога станува збор за нега на кожата, сакам да применам на лицето што можам да најдам во мојот шкаф“, откри таа, додавајќи: „Сакам да користам морска сол како пилинг, да ги отстранам мртвите клетки и да и дозволам на кожата да дише. И кога сум многу уморна и отечена наутро, го масирам лицето со коцки мраз. Тоа е многу ефикасно. Тој трик го научив од мојот уметник за шминка. Кога лицето е преоптоварено со куп производи, кожата многу често реагира лошо. Тајната на совршената кожа е во умереноста. Од производите, користам ретинол за пределот околу очите, благ тоник за чистење на лицето и серум, со анти-старечки ефект, во согласност со мојата возраст“, изјави актерката.

loading...