Еве како изгледала првата дама во својата младост:На 24-годишна возраст ја изгубила главата по 9 години постариот Џо! (ФОТО)

од Берта Китинска

Честопати им кажува на луѓето дека не сакав да се омажам за него додека не ме запроси пет пати. Вистина е дека го сакав од самиот почеток “, рече Џил Бајден во 2012 година.

Таа реченица е и повод за нивната романса, во која таа сакаше да биде сигурна дека тој ја посакува, а после тоа, целиот свој живот беше неговата поддршка и поддршка. Ги залечи раните што ги имаа тој и неговите синови по трагичната загуба, кога првата сопруга на Бајден, Нели Хантер, заедно со нивната ќерка Наоми, почина во сообраќајна несреќа во 1972 година и го задржа семејството заедно.

78-годишниот Џо и 69-годишната Џил Бајден се запознале на состанок на слепо во 1975 година, организиран од братот на Џо, Френк.

Во тоа време Џо бил 33-годишен сенатор, а Џил Тејлор  дипломирала на колеџ. И двајцата веќе имаа брак зад себе, Џо и Нели, а Џил се разведе во првата година на колеџ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dr. Jill Biden (@drbiden)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dr. Jill Biden (@drbiden)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dr. Jill Biden (@drbiden)

loading...

Слични содржини