Еве зошто не треба да ги миете рацете со топла вода, особено во време на коронавирусот

од Берта Китинска

Студените денови во никој случај не одат во прилог на нашите раце, затоа сега е поважно од кога било правилно да ги негуваме и миеме.

Во зима кожата на рацете е почувствителна од вообичаеното, особено во областа на кутикулите.

Сега експертите советуваат да ги миете рацете со ладна вода.

– Не мијте ги рацете со топла вода, тој го отстранува липидниот слој, односно слојот маснотија што и дава мекост на кожата. А студената вода добро ќе ги измие и рацете ќе ви бидат чисти – вели д-р Мајкл Џошуа Хендрикс од Вашингтон за „Јаху“ .

Доколку често користите антибактериски гел, лекарот предлага еден со екстракти како алое вера, есенцијални масла, камилица или некои други билни состојки кои ќе ја негуваат кожата.

loading...

Слични содржини