Евробаскет 2025 веројатно во шест земји

од Vladimir Zorba

Шест европски земји – Кипар, Финска, Унгарија, Летонија, Русија и Украина – поднесоа заедничка кандидатура за домаќин на Евробаскет 2025 година, објавено е на веб -страницата на ФИБА Европа, пренесува Хина.

За 42 -то издание на Европското првенство, кое треба да се одржи во септември 2025 година, Летонија, Унгарија, Русија и Украина се пријавија за групната и последната фаза на натпреварувањето, додека Кипар и Финска во меѓувреме аплицираа само за организација на групната .фаза.

Финска беше една од четирите земји домаќини на Евробаскетот во 2017 година, додека Летонија беше домаќин на групната фаза на изданието на натпреварот во 2015 година.

Унгарија и Украина, исто така, претходно покажаа интерес за организирање на настанот, но се уште не беа домаќини на врвно европско кошаркарско натпреварување.

„Задоволни сме што гледаме таква силна желба кај нашите национални федерации за повторно организирање на Евробаскетот. Форматот на повеќе домаќини, кој го воведовме во 2015 година, се покажа како многу успешен и не само што помогна Евробаскетот да расте како натпревар, туку го поттикна развојот на спортот низ целиот континент“, рече Камил Новак, извршен директор на ФИБА Европа.

Одлуката за домаќинот ќе биде донесена на пролетниот состанок на ФИБА следната година.

Следното Европско првенство во кошарка ќе се одржи од 1 до 18 септември 2022 година во Чешка, Грузија, Германија и Италија.

Пред четири години домаќини на Евробаскетот беа Финска, Израел, Романија и Турција.

Две години претходно, најдобрите кошаркари во Европа беа домаќини на Хрватска, Франција, Германија и Летонија.

Слични содржини