Европа стана првиот регион во светот со повеќе од 50 милиони заразени со ковид

од Stefanija Kuzmanovska

Според податоците собрани од „Ројтерс“, Европа во понеделникот стана првиот регион во светот кој преминал на 50 милиони заразени со коронавирус, додека делта сојот е проширен и го зголемува бројот на дневни инфекции.

Европскиот регион има еден милион нови инфекции секој осми ден и пријавил скоро 1,3 милиони смртни случаи од почетокот на пандемијата.

Делта сојот, кој е многу позаразен од оригиналната варијанта на коронавирусот, е откриен во околу 100 земји и сега е доминантен во светот.

Европските пазари стравуваат дека делта сојот може да го забави глобалното економско закрепнување.

Европа има 27 проценти од светските инфекции со коронавирус и 31 процент на смртни случаи.

Слични содржини