Актуелно
Почетна / Глобално / Европа / Европска здравствена агенција: Вакцина за една година, тоа е оптимистичко сценарио

Европска здравствена агенција: Вакцина за една година, тоа е оптимистичко сценарио

Вакцината против коронавирус може да биде готова за една година и тоа е оптимистичко сценарио, објави Европската здравствена агенција (ЕМЕА).


Агенцијата ја заснова својата претпоставка за податоци од голем број експерименти.

„Ако сè оди според планот, можеме да видиме дека вакцината ќе се добие за една година“, рече Марко Кавалери, шеф на тимот за пронаоѓање на вакцината.

Во меѓувреме, висок претставник на Светската здравствена организација (СЗО) во Женева предупреди за можноста новиот коронавирус да остане присутен во светот долго време без вакцини, бидејќи глобалниот имунитет ќе трае со години.

„Вирусот никогаш не може да замине“, рече Др. Мајкл Рајан.

loading...