Европски суд: Русија е одговорна за убиството на Литвиненко

од Vladimir Zorba

Европскиот суд за човекови права денеска ја прогласи Русија за одговорна за убиството на Александар Литвиненко во 2006 година, кој почина откако беше отруен во Лондон со полониум 210, редок радиоактивен изотоп.

„Русија е одговорна за убиството на Александар Литвиненко во Велика Британија“, се вели во соопштението на судот во Стразбур, пренесe Ројтерс.

43 -годишниот Литвиненко, поранешен службеник на Федералната служба за безбедност на ФСС во РФ и свиркач, стана гласен критичар на рускиот претседател Владимир Путин откако се пресели во Британија.

Литвиненко избега од Русија во Велика Британија шест години пред да биде отруен, а тој почина откако испи зелен чај со редок и многу силен радиоактивен изотоп во хотелот Милениум во Лондон.

Британската истрага заклучи во 2016 година дека Путин најверојатно ја одобрил руската разузнавачка операција за убиство на Литвиненко, а исто така било откриено дека поранешниот член на КГБ Андреј Луговој и друг руски државјанин Дмитриј Ковтун го извршиле убиството како дел од операцијата најверојатно предводена од руската федерална безбедносна служба.

Русија негира каква било вмешаност во смртта на Литвиненко.

Слични содржини