Европскиот парламент иницира укинување на имунитетот на двајца европратеници

од Nikola Popovski

Претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола денеска покрена итна постапка за одземање на пратеничкиот имунитет на двајца европратеници, на барање на белгиските правосудни органи поради истрагата за големиот корупциски скандал што ја тресе политиката на Европската унија (ЕУ ).

Како што соопшти денеска Европскиот парламент, претседателот Мецола побарал од сите служби и комисии да и дадат приоритет на оваа процедура, со цел таа да заврши до 13 февруари.

Прес-службата на Европскиот парламент не ги идентификува двајцата европратеници, но според податоците на двете лица кои биле информирани за случајот и не смеат јавно да зборуваат поради истрагата која е во тек, станува збор за Андреа Козолино од Италија и Марк Тарабел од Белгија, пренесува Бета-АП.

И двајцата се членови на групата социјалисти и демократи во Европскиот парламент. Тарабел, чија куќа беше претресена од полицијата минатиот месец, тврди дека не направила ништо незаконско. АП се обиде да добие изјави и од Козолин и од Тарабел.

Третата пратеничка во Европскиот парламент, Ева Каили од Грција, веќе е обвинета во врска со скандалот, во кој наводно се вмешани функционери на Катар и Мароко, осомничени за тргување со влијание врз економските и политичките одлуки – со давање подароци и пари.

Каили беше обвинета за корупција, членство во криминална организација и перење пари. Таа е во притвор од 9 декември, а во затвор е и нејзиниот партнер Франческо Џорџи, советник во Европскиот парламент, под истото обвинение како и она против Ева Калила.

Таа беше разрешена од должноста потпретседател на Европскиот парламент, откако против неа беше покренато обвинение. Ќе уживаше имунитет од гонење, но беше изведена пред судија откако белгиската полиција изврши рација на различни локации во Брисел и пронајде огромни суми пари во нејзиниот стан.

Слични содржини