Фајненшл Тајмс: Црни денови следат на Балканот ако се промени власта во С. Македонија

од Vladimir Zorba

Балканот би можел повторно да влезе во црни денови доколку власта во Северна Македонија биде сменета со тврдокорни националисти кои би се спротивставиле на договорот за спорот со името со Грција, пишува во анализа на угледниот „Фајненшл Тајмс“.

Според британскиот весник, француското „не“ ја торпедирало политиката на проширување на ЕУ , а Макрон лишил Унијата од еден од најголемите инструменти за надворешна политика, до што според авторот на текстот, може да предизвика дестабилизација во балканскиот двор на Европа.

„Ветото на Емануел Макрон за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување во ЕУ може да биде запаметено како историска грешка, која ќе ја ослабне Европа и која ги поткопува нејзините амбиции да стане геополитичка сила“, пишува во анализата на „Фајненшл Тајмс“.

Слични содржини