Фаучи ја отфрли студијата за големата предност на вакцината на Модерна

од Stefanija Kuzmanovska

Водечкиот имунолог во САД, Ентони Фаучи, ги отфрли резултатите од прелиминарната студија во која се наведува дека вакцината на „Модерна“ е поефикасна во спречувањето делта сојот отколку вакцината на „Фајзер“.

Запрашан за студијата на биотехнолошката компанија „Nfrence“, која се наоѓа на престижната клиника „Мајо“, Фаучи рече дека тоа е „студија која не ја поминала рецензијата“, објави „Дејли меил“.

„Не се сомневам во она што го виделе истражувачите, но има многу збунувачки варијабли. Јасно е дека треба да ги убедиме луѓето да добијат бустер доза на вакцината што веќе ја примиле“, рекол Фаучи за Си -Би -Ес.

Истражувачите од клиниката „Мајо“ во Рочестер, Минесота, утврдија дека вакцината на „Фајзер“, која е најраспространета во САД, е 42 проценти ефикасна во спречувањето на инфекцијата, додека вакцината на „Модерна“ е 76 проценти ефикасна.

Слични содржини