Федерер: Ѓоковиќ е фаворит за освојување на Вимблдон

од Stefanija Kuzmanovska

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер успеа да се пласира во четвртото коло на Вимблдон откако го совлада Камерон Нори со 3: 1, а на прес-конференцијата имаше интересен одговор на прашањето за Новак Ѓоковиќ.

На сите им е јасно дека Федерер наскоро ќе влезе во четвртата деценија од својот живот и дека веќе не може да игра со леснотијата што ја красеше неговата игра, сепак, дури и сега тој е најголемиот фаворит да се најде во финалето на Вимблдон, каде што се очекува да биде Србинот.

На прес-конференцијата по победата, еден новинар го праша Федерер што мисли за доминацијата што ја има Ѓоковиќ оваа година и дали тој е причината што сè уште не размислува за пензија.

Одговорот на Роџер Федерер беше премногу искрен.

– Не, не, тој игра добро и прави големи работи на теренот, како и Рафа Надал. Јас си ја работам својата работа, имам проблеми со колената, тоа многу ми пречи, но повторно е многу импресивно да се види Ѓоковиќ како игра оваа година. Како што рековте, ова ќе биде уште еден голем турнир за него, ждрепката може да биде проблем, но тој е способен да победува на различни начини на натпревари. Тој беше неверојатно добар во Австралија, но уште подобар во Франција, тој е фаворит оваа година за освојување на Вимблдон, го заслужи тоа затоа што работеше напорно на сè – беше искрен Федерер, кој го освои Вимблдон три пати повеќе од Новак Ѓоковиќ.

Роџер Федерер се очекува да игра против Лоренцо Сонего во борбата за четвртфиналето, додека Ѓоковиќ ќе игра против Гарин.

Слични содржини