Федерер: Се надевам дека ќе ги испратам моите деца кај Надал

од Vladimir Zorba

Познато е дека Роџер Федерер и Рафаел Надал имаат добри односи. Ако тие не се вистински пријатели, тогаш тие секако се многу повеќе од познаници, и постојано покажуваат голема почит еден кон друг.

И додека двајцата се опоравуваат од повредите по крајот на сезоната и се обидуваат да бидат максимално подготвени за Австралија опен следната година, тие одвреме навреме се појавуваат во јавноста.

Швајцарецот е одлично расположен во последните денови откако беше завршен успешно уште еден Лејвер Куп, а со голема насмевка зборуваше за академијата на шпанскиот тенисер.

„Довербата е клучна. Рафа е некој во кого верувам. Тој го сака најдоброто за своите ученици. Навистина се надевам дека еден ден ќе можам да ги испратам моите деца таму (се смее)“, рече Федерер.

Академијата се наоѓа во Манакор, родниот град на Рафа, а целата програма ја води Тони Надал, еден од најуспешните тренери во историјата на тенисот.

Слични содржини