ФИФА продаде 2,45 милиони билети за Светското првенство во Катар

од Vladimir Zorba

Бројот на продадени билети за натпреварите на Светското првенство во Катар достигна 2,45 милиони пред завршната фаза на продажба, објави ФИФА.

Ова е резултат од последната фаза од продажбата, која се одржа помеѓу 5 јули и 16 август и беше по принципот прв дојден, прв услужен. Во овој период продадени се вкупно 520.532 пропусници.

Приврзаниците од Катар, САД, Англија, Саудиска Арабија, Мексико, ОАЕ, Франција, Бразил, Аргентина и Германија се најдоа на врвот на продажните топ листи, додаде светската фудбалска централа.

За првата фаза од турнирот најголем интерес има за натпреварите Камерун – Бразил, Бразил – Србија, Португалија – Уругвај, Костарика – Германија и Австралија – Данска.

Веќе во јуни биле продадени 1,2 милиони билети, а на почетокот на јули биле 1,8 милиони. Вкупниот број на билети е 3.010.679. Повеќе од 1 милион туристи се очекуваат во Катар, чие население е 2,8 милиони жители.

Програмирана е и завршна фаза на продажба, која ќе започне на крајот на септември, објави уште ФИФА.

Слични содржини