Филипче: Епидемијата го достигна пикот пред една недела

од Берта Китинска

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конфереција, соопшти дека епидемијата својот пик го достигнала  пред една недела.

-Најголемиот број  на заболени е забележан на 7 ноември кога процентот беше 41, 2  односно тој ден беа  забележани над 1400 позитивни лица . Бројот на нови случаи во моментов  успорува, евидентен е зголемениот број  на смрти случаи , но она што охрабрува е бројот на оздравени лица, кој е зголемен за  45 проценти, изјави  Филипче.

Слични содржини