Филипче: Ќе набавиме 200.000 вакцини од Кина

од Nikola Popovski

„Очекуваме детали во следните денови, инаку станува збор за 200.000 дози кои што планираме да стигнат од Кина. Сите треба да стигнат веднаш“, изјави денес министерот за здравство, Венко Филипче.

Тој додаде дека С. Македонија останува доследна во согласност со механизмот Ковакс и чека одговор на Фајзер во врска со дозволата на администрацијата за количините што треба да дојдат од Србија, но исто така посочи дека сака да набави соодветни количини вакцини од сите производители планираната имунизација може да се врши континуирано.

„Ние аплициравме во неколку механизми, преку ковакс механизмот во петок имаме закажано состанок со претставниците, за да ни кажат кога точно ќе пристигнат во февруари и колкава количина ќе пристигна во земјава“, истакна Филипче.

За руската вакцина, тој вели дека таа нема добиено зелено светло од Европските регулативи, но смета дека тоа не е проблем за таа да се набави и користи во земјава.

loading...

Слични содржини