Актуелно
Почетна / Македонија / Филипче: Медицинска сестра од Куманово е позитивна на коронавирусот

Филипче: Медицинска сестра од Куманово е позитивна на коронавирусот

Медицинска сестра од Куманово била позитивна на новиот коронавирус, иако одела на работа и не чувствувала никакви симптоми, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

„ 4 медицински лица ќе бидат во самоизолација. Направена е прераспределба на медицинските сестри, 8 ќе ротираат од други одделениј.Медицинска сестра од одделот на пулмологија почувствувала зголемена телесна темература и откако и бил направен тест, констатирано е дека таа е позитивна на вирусот. Таа одела на работа, била со целосна заштитна опрема“, изајви Филипче.

loading...