Филипче: Мерките даваат резултати, немаме нагло зголемување на заболени

од Берта Китинска

На прашањето дали во текот на  новогодишните празници ќе бидат вовоедени нови рестриктивни мерки , како полициски час за да не се организираат семејни прослави, министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека засега нема потреба од споревдување на нови мерки бидејќи веќе дадените даваат резултати.

-Полициски час после 21 часот нема да даде резултати, мерките кои се веќе спроведени даваат резултати.Немаме нагол пораст на заболени како што имавме изминатито период.Секојдневно ги анализираме бројките и сега сме на некое плато, изјави министерот за здравство, изјави  Филипче.

 

Слични содржини