Филипче: Нови 364 случаи на Ковид 19, ќе има нови рестрективни мерки

од Берта Китинска

Во текот на последните 24 часа регистрирани се 364 случаи на ковид-19, информираше министерот за здравство, Венко Филипче, додавајќи дека во моментов има и најголем број на хоспитализирани пациенти од јуни месец досега.

– Есенскиот бран е тука иако состојбата во нашата земја  е стабилна мора  превентивно да се делува:

Донесовме  одлука за нови мерки:
-Забрани на семејни поголеми прослвави , слави и други собири, во стан или куќа. Дозовлено е само 4 лица членови на семејството  и 4 други лица.
-Се забранува групирање на јавен простор како што се паркови, бензиски пупи по 22 часот

-Задолжително носење маски секаде при престој на отворено, јавен приватен транпсорт,  исклучоци иам  при спортување при трансорт  на сите челнови од исто семејство, исклучок имаат и децата до 6 години овие мерки ќе бидат доствени до Владата, вели Филипче.

.

loading...

Слични содржини