Филипче: Со вакцината на побезбеден начин ќе развиете имунитет, отколку да се заразите

од Берта Китинска

Mинистерот за здрвство Венко Филипче на својот Фејсбук профил ги сподели препоркаите на СЗО во врска со вакцинацијата против Ковид 19.

-Препораката на СЗО е дека вакцинацијата против Ковид 19 е побезбеден начин да се помогне во градењето заштита. Ковид 19 може да има сериозни, опасни по живот компликации. Со вакцината на побезбеден начин ќе развиете имунитет, отколку да се заразите или разболите, напиша Филипче.

Слични содржини