Филмот за Елвис Присли за една недела заработи повеќе од 110 милиони долари

од Stefanija Kuzmanovska

Долгоочекуваниот холивудски спектакл „Елвис“ заработи повеќе од 110 милиони долари ширум светот само во првата недела од прикажувањето во кината.

Главните улоги ги толкуваат Том Хенкс и Остин Батлер. Не грижете се, холивудската легенда не го толкува ликот на Елвис Присли, туку таа задача ја доби младиот Батлер.

Заплетот на филмот е фокусиран на музиката и животот на познатиот пејач, како и односот што го имал со својот ментор во текот на две децении успешна соработка. Филмот ги прикажува и големите општествени, политички и културни промени низ кои поминуваа САД во времето кога Елвис ја стекна својата огромна популарност во оваа земја.

Своето место во оваа биографска филмска приказна го најде и Присила Присли, сопругата на Елвис од 1967 до 1973 година и една од највлијателните луѓе во неговиот живот.

Заедно со Хенкс и Батлер во главните улоги, во филмот се појавува и Хелен Томсон како мајката на Елвис и Ричард Роксбург како таткото на Елвис, Вернон.

Слични содржини