Финска протера девет руски дипломати

од Vladimir Zorba

Финска ќе протера девет дипломати вработени во руската амбасада во Хелсинки, соопштија денеска од кабинетот на финскиот претседател.

Според соопштението, тие наводно биле ангажирани во разузнавачка работа, пренесува Ројтерс.

„Нивните постапки се спротивни на Виенската конвенција за дипломатски односи“, соопшти финското претседателство.

Слични содржини