Финска стравува од руска одмазда: Поставува бариери

од Stefanija Kuzmanovska

Финскиот парламент денеска усвои закон со кој ќе се овозможи поставување на бариери на границата со Русија.

„Ројтерс“ пренесува дека таканаречениот „закон за подготвеност“ бил усвоен со големо мнозинство, што ѝ овозможи на Финска веднаш да го стави законот на сила.

Потегот на Финска се толкува како мерка на претпазливост против можна руска одмазда за одлуката на оваа нордиска земја да се приклучи на НАТО.

Законот ќе има последици и за барателите на азил во Финска, бидејќи ќе ѝ дозволи на владата да изгради огради и бариери на границите и да ги насочи сите баратели на азил на еден од неколкуте официјални гранични премини, пишува „Гардијан“.

Слични содржини