Финскиот парламент го одобри предлогот за влез во НАТО

од Stefanija Kuzmanovska

Финскиот парламент денеска го одобри предлогот за аплицирање за членство во НАТО, изјави претседателот на Парламентот Мати Ван Ханен.

За предлогот гласаа 188 пратеници, пренесува „Ројтерс“.

Слични содржини