Фокус:Манипулација на власта – се изјаснила против помилување за изборни нерегуларности, а Уставен „независно“ ќе одлучува

од Vladimir Zorba

Целата процедура со оспорување на уставноста на Законот за помилување оди експресно. Извори на „Фокус“ пренесуваат дека иницијативата за оценување на уставноста на измените во законот во 2009-тата стигнала во судот пред 10-тина дена. Рекордно брзо била поставена на дневен ред. Зачудувачки е дека Собранието и Владата дале свое мислење, како што налага процедурата, но координирано оцениле дека измените во законот се добри и напишале негативен став во однос на иницијативата, односно потврдиле дека претседателот на државата не треба да помилува лица кои сториле кривични дела поврзани со изборите.

ustaven-sud-1

Но, со оглед дека мислењата на Собранието и Владата не се обврзувачки за судот, извори за „Фокус“ коментираат дека таквиот став на двете институции под контрола на ВМРО ДПМНЕ, е намерно испратен до Уставен за да покажат наводна принципиелност и доследност, иако зад тоа се крие манипулација. Со оглед дека оваа власт ги изгласа измените во Законот за помилување логично е да застане зад нив и да тврди дека Иванов не може да помилува за изборни нерегуларности, иако во суштина зад целата идеја стои власта, која утре ќе каже дека ние не бевме ЗА, туку тоа го стори Уставниот суд. Интересно е што двете институции во рок од 24 часа дале мислење, што е исто така незапаметено во историјата на судот во однос на брзината. Но, кога мора да се пресретнат обвиненијата на Катица Јанева и тоа е можно. Оваа брза комуникација меѓу Уставен и Владата и Собранието најверојатно одела на рака. Оти за 24 часа, поштата, која важи за официјална комуникација, не можела ни пола од патот да изоди за толку кратко време.

Целиот текст на Фокус прочитајте го тука

loading...

Слични содржини