Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Фолксваген мора да плати обештетување на сопствениците на дизел возила

Фолксваген мора да плати обештетување на сопствениците на дизел возила

Германскиот автомобилски гигант Фолксваген во принцип мора да им плати обештетување на сопствениците на автомобили погодени од скандалот со емисијата на штетни гасови („дизелгејт“), пресуди водечкиот германски суд во понеделникот.

Сумата што компанијата треба да ја плати на германските возачи ќе зависи од километражата на автомобилот, соопшти федералниот суд.

Пресудата поставува значаен преседан за десетици илјади луѓе кои купиле возила со уреди кои лажно прикажуваат емисии на гасови, во скандалот што ги потресе Фолксваген и поширокиот автомобилски сектор од септември 2015 година.

Во судска постапка од југозападната германска држава Рајнланд-Палатинат, еден возач бара целосно рефундирање од Фолксваген за околу 31.500 евра како компензација за користен автомобил купен во 2014 година, пренесува ДПА.

loading...