Фон дер Лејен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја повлече нејзината изјава

од Vladimir Zorba

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, во денешниот говор рече дека се проценува дека загинале околу 100.000 припадници на украинската армија и 20.000 цивили. Украинците досега избегнуваа да даваат прецизни бројки за сопствените загуби, тврдејќи дека тие бројки ќе и дадат предност на Русија.

Комисијата подоцна се извини и додаде дека презентираните податоци се неточни бидејќи проценката вклучувала и повредени и загинати. Реченицата потоа беше отстранета од транскриптот на веб-страницата и од снимката на нејзиниот говор.

Портпаролот на украинскиот Генералштаб одби да ги коментира објавените бројки, но повтори дека Русија ќе биде казнета за нејзините постапки во Украина.

Фон дер Лејен рече и дека Европската унија ќе формира специјален суд кој ќе ги суди „злосторствата против Украина“, односно за тоа што руската армија ја преминала украинската граница и ја започнала инвазијата. Во последниве месеци, Киев активно води кампања за формирање на специјален суд за судење на Русија за инвазијата.

Тој суд треба да дозволи кривични судски процеси против највисоките руски функционери, вклучувајќи ги Владимир Путин и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. Судот не треба да спроведе сеопфатна истрага, имајќи предвид дека огромното мнозинство претставници во Генералното собрание на ОН се согласија дека Русија извршила кривично дело агресија.

Сепак, најавата на претседателот на Комисијата ја изненади Украина. Олех Гариш, портпарол на заменик-шефот на претседателската администрација на Украина, рече дека се уште проверуваат што рекла Фон дер Лејен и дали планираниот суд ќе го укине имунитетот на клучните руски лидери, вклучително и рускиот претседател Владимир Путин.

Слични содржини