Фон дер Лејен: Вакцина во декември, но маските и дистанцата остануваат

од Vladimir Zorba

Европската комисија издвои сто милиони евра за развој на брзи тестови за коронавирус, а првата вакцина се очекува на крајот на годината, но и тогаш ќе биде од клучно значење граѓаните да носат маски и да одржуваат физичка оддалеченост, бидејќи се заканува третиот бран на пандемијата, рече претседателката на ЕУ – Урсула фон дер Лејен.

Лејен денес во Брисел рече дека „ситуацијата е многу опасна“ и ги повика сите членки да работат на „силно обединување на правилата и напорите“ за да се спречи ширењето на епидемијата.

Нејзиниот главен советник за сузбивање на епидемијата на коронавирус, Питер Пиот, на заедничката видео конференција истакна дека дури и кога стотици милиони луѓе во Европската унија ќе примат сигурна вакцина, тие не знаат дали имунитетот ќе трае една, две, три или можеби пет години.

Претседателот на ЕК и нејзиниот главен советник за епидемија го изјавија ова пред утрешната видео-сесија на шефовите на држави и влади на Унијата, на која треба да се усогласат правилата за патување на граѓаните во рамките на границите на Унијата, вклучително и воведување телефонска апликација за следење на жариштата и ширење на инфекцијата што би требало да опфати десетина милиони граѓани.

Урсула фон дер Лајен истакна дека е од најголема важност „да нема компромис за ефективноста на вакцината“, која ЕУ има намера да ја произведе во 700 милиони дози и покрај 450 милиони луѓе граѓани наУнијата, да ја сподели со другите, особено сиромашните земји во светот.

„На крајот на годината, пресметуваме дека ќе ја имаме вакцината и мора да се осигураме дека е ефикасна во 70% од случаите, вклучително и лица постари од 65 години“, истакна лидерот на ЕК, истакнувајќи дека „се очекува светло во тунелот“.

Пиот додаде дека за вакцинирање на стотици милиони луѓе ќе биде потребно време, подготовка на здравствени установи, како и за да ги убеди граѓаните дека вакцината е навистина вистинскиот лек за коронавирусот, бидејќи сепак 25 проценти од жителите на Унијата велат дека не сакаат да бидат вакцинирани.

Посочи дека е многу важно вакцината да биде дадена на што поголем број граѓани, кои мора да продолжат со мерките за заштита, а тоа е да носат маски, да ги мијат рацете и да одржуваат физичко растојание, сè додека ширењето на инфекцијата не престане да ги загрозува сите жители.

Урсула фон дер Лејен објасни дека брзите тестови на антигени не се толку сигурни како ПЦР тестовите, но тие се одлична дополнителна помош за да се добијат траги од инфекцијата бидејќи тие се многу брзи и можат да се применат масовно.

Нејзиниот соработник објасни дека коронавирусот сега стана помалку опасен, бидејќи процентот на смртни случаи е помал, но тој исто така рече дека овој втор бран на епидемијата е последица на пребрзото и неодговорно релаксирање на луѓето, но и наглото слабеење на одбранбените мерки против епидемијата.

Во пресрет на утрешната седница, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека, имајќи ја предвид „крајно опасната ситуација“, постои полесна и поедноставна можност за воведување општ карантин, но со страшно тешки политички, социјални, економски, психолошки, па дури и демократски последици“.а

loading...

Слични содржини