Формула 1: Audi го купува Sauber?

од Vladimir Zorba

Audi планира да влезе во Формула 1 во 2026 година и аналитичарите и медиумите разговараат за различни опции за тоа кој може да стане партнер на германската марка. Според швајцарскиот весник Blick, фаворит е тимот на Sauber, кој ја спроведува програмата Alfa Romeo, а според извори во изданието, преговорите меѓу двете земји се веќе во многу напредна фаза.

Се очекува идната соработка меѓу Audi и Sauber да биде објавена на Големата награда на Австрија – трката што ќе се вози на 10 јули. Исто така, тогаш се очекува потврда дека Red Bull ќе биде партнер со Porsche.

На почетокот на оваа година, гласините го испратија Audi како партнер на Williams, Aston Martin, McLaren и Sauber. Но, верзијата со McLaren најрано испадна, кога стана јасно дека британската компанија нема намера да го продаде својот тим во Формула 1 на Германците.

Веќе има информации дека Audi почнал да купува акции во Sauber. Според непотврдени информации, Audi веќе поседува 25% од швајцарската компанија и има намера да купи уште 50% за да добие целосна контрола врз тимот основан од Питер Заубер.

Шефот на Sauber/Alfa Romeo, Фредерик Васор одби да коментира за ова прашање, велејќи дека фаворит да стане партнер на Audi и понатаму е британски Williams.

Слични содржини