ФОТО: Еве како изгледа денес мајката на Кевин од филмот „Сам дома“

од Stefanija Kuzmanovska

Кетрин О’Хара стекна голема популарност со улогата на мајката на славниот Кевин во филмот „Сам дома“.

Започнала да се занимава со глума во седумдесеттите, но нејзината кариера ја одбележа оваа божиќна комедија,

„Го сакам празничниот период со моите деца, секоја година гледав божиќни филмови. Морам да ги натерам да го гледаат ‘Сам дома’“, се пошегува еднаш актерката.

За време на снимањето на филмот „Beetlejuice“, каде играше со познатата Мерил Стрип, го запознала својот сопруг, продуцентот Бо Велч. Оваа брачна двојка има два сина.

Кетрин денес има 68 години, а во текот на кариерата освои Златен глобус, Еми, Genie и многу други награди. Таа од минатата година доби и специјална награда за животно дело од канадската влада.

Слични содржини