Изгледот на Меган Маркел на трибината за тениско игралиште во Вимблдон предизвика и воодушевување и критика. Фановите на кралското семејство беа задоволни да ја видат забавата и да заборават за нејзините кралски обврски за момент, но критичарите веднаш дознаа што да прават.

Првично беше објавено дека Меган одбила да пука со навивачите што седеле во близина на неа. Телохранителите на војвотката замолуваа секој кој се наоѓа во близина на неа, да не го вади својот мобилен телефон и да не ја фотографира сопругата на принцот Хари. Причината, според изворите, е дека Меган сакала лично да разговара со луѓето, наместо да биде фотографирана.

Една обожавателка дури била замолена да не го снима самиот натпревар, бидејќи Меган влегува во кадарот, а војвотката сакала да се “наслади на глетката мирно”. Иако дуелот на Серена Вилијамс се пренесуваше директно во целиот свет и камерите не престанаа да ја  покажуваат Меган, фановите не успеаја да дојдат до посакуваните фотографии.

Фото: Гети

Меѓутоа, сега, војвотката е на работ на другите критичари кои мислат дека аутфитот што го избрала е сосема несоодветен. Политиката на Вимблдон ги обврзува луѓето што седат во ложите да бидат облечени строго официјално, без оглед на важноста на натпреварот.

Меган, сепак, се одлучила за посекојдневен стил и избра фармерки кои се вклопуваат со бело палто. Најверојатно, нејзиниот избор е диктиран од фактот што таа не сака да привлече внимание кон себе, но на критичарите тоа воопшто не им се допадна.

Според The ​​Times UK, еден од вработените во турнирот ја нарекол Меган Најтмер (Кошмар) поради сите нејзини барања и нејзиниот избор на облека. 

Фото: Гети

Други рекоа дека војвотката нема право да носат фармерки во кралскиот двор, како и шапка. За споредба, неколку дена пред Меган да го посети Вимблдон, Кејт Мидлтон беше исто така на трибините. Но, таа го испочитувала протоколот до точка и уживала во игрите на кралскиот дом.

Без разлика дали тоа беше грешка, или Меган навистина сакаше да им покаже на луѓето дека е една од нив, без оглед на нејзиниот кралски статус, ние никогаш нема да разбереме. Но едно е сигурно – Вимблдон има правила и сите треба да ги применуваат.