Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии / Франција може да ја ограничи 5G опремата на Huawei

Франција може да ја ограничи 5G опремата на Huawei

Властите во Франција ги предупредија телекомите кои планираат да купат 5G опрема од Huawei дека нема да можат да ја обноват лиценцата кога истекува, ефикасно исклучувајќи го кинескиот технолошки гигант од мобилните мрежи, соопштија тројца информирани извори.

Како и другите европски земји, Франција се подготвува да воведе нова генерација на 5G во време кога растат геополитичките тензии меѓу двете светски суперсили.

Соединетите држави, кои ја обвинуваат Кина дека ја користи својата опрема за шпионирање, што се отфрла од Huawei и официјалниот Пекинг, ги притиска своите сојузници да го следат нивниот пример и да и забранат на Huawei учество во изградбата на мрежата од петтата генерација.

Француската агенција за компјутерска безбедност „ANSSI“ соопшти овој месец дека ќе им овозможи на операторите да ја користат опремата, вклучувајќи ја и Huawei, со лиценца од три до осум години.

Но, ги повикува телекомуникациите кои во моментов не користат Huawei да избегнат купување на таа опрема за да не зависат од тоа.

Секој оператор мора да аплицира за десетици лиценци за опрема за покривање на различни делови од земјата.

Одобренијата за Huawei важат три или пет години, а за европските конкуренти Ericsson или Nokia осум години.

„ANSSI“ сè уште не ја објави својата одлука.

Извори цитирани од Ројтерс велат дека француските власти ги известиле телекомуникациските компании во неформални разговори во последните неколку месеци, што не е наведено во официјалните документи, дека лиценцата за Huawei нема да биде обновена.

„ANSSI“ одби да ги коментира наводите, а самиот Huawei одби да коментира, пренесува „Ројтерс“.

Ваквите ограничувања би довеле до исфрлање на Huawei од француската 5G мрежа до 2028 година, додава агенцијата.

Еден извор рече дека ќе биде тешко за телекомуникацискиот оператор да преземе ризици и да инвестира во Huawei со неизвесност дали технологијата ќе потрае.

loading...