Франција не е единствената: Повеќе земји ги заоструваат правилата за невакцинираните

од Nikola Popovski

По Франција, се поголем број европски земји планираат ова лето да спречат невакцинирани луѓе да доаѓаат во угостителските објекти, како што се баровите и рестораните, пишува Гардијан.

Владите низ Европа се обидуваат со серија различни дејствија за да ги убедат луѓето да се вакцинираат против круната. Во Шведска, студија спроведена од Универзитетот во Лунд ќе испита дали понудата на ваучер од 17 фунти може да ги убеди луѓето. Сепак, политиката што ја водат властите во Франција даде далеку поголем успех и повпечатливи резултати.

За само неколку дена откако претседателот Емануел Макрон објави воведување ограничувања на невакцинираните, околу четири милиони луѓе се пријавија да примат вакцина.

Во Франција, ќе биде потребна пропусница за влез во ресторани, барови, музеи, кина и големи јавни собири од август, но не и за трговски центри, по притисокот врз владата да се откаже од тој дел од законот. Локалните власти ќе имаат овластување да воведат правила за големите трговски центри доколку сметаат дека е потребно, пренесува Гардијан.

Пропусницата нема да биде потребна за возраст од 12 до 17 години до крајот на септември. Друг компромис што е направен е дека здравствените работници и работниците во рестораните и баровите во Франција нема да бидат отпуштени доколку не бидат вакцинирани, но може да бидат суспендирани без плата.

Франција не е единствената

Рестораните, кафулињата и пабовите во Ирска денеска повторно почнуваат со работа за возрасни кои се вакцинирани или оздравеле од коронавирусот, како и за деца. За некои установи без отворен простор, ова ќе биде првпат да се отворат од првиот локдаун во март 2020 година, што е еден од најдолгите во Европа.

Посетителите ќе треба да покажат дигитален ковид-сертификат или потврда за вакцинација за да докажат дека се целосно вакцинирани или се опоравиле од вирусот. Во група може да има до шест возрасни и девет деца, додека маските мора да се носат додека не седнете.

Зелената пропусница во Италија, кој е дел од проектот на ЕУ за дигитална ковид-сертификација, ќе биде неопходна од 6 август за сите луѓе кои сакаат да влезат во кина, музеи, затворени базени или спортски арени, а тоа ќе важи и за оние кои сакаат да вечераат во угостителски објекти кои имаат делови во затворен простор.

Потребни се докази за вакцинација, или нов негативен ПЦР тест, или доказ за прележан коронавирус.

Во Шпанија не постои единствена национална политика за ова прашање, но регионот на Галиција бара сертификат за вакцинација или негативен тест за коронавирус за затворен пристап до хотели и ресторани. Во Белгија, пристапот до настани на отворено со повеќе од 1.500 лица ќе биде ограничен од 13 август за сите оние кои имаат потврда за вакцина.

Борис Џонсон рече дека има намера да го ограничи пристапот до ноќните клубови во Англија од септември на оние што можат да докажат дека се вакцинирани.

Во Германија, политичарите расправаат за тоа како и дали да го зголемат притисокот врз луѓето кои допрва треба да се вакцинираат. Нешто помалку од 49,4 проценти од Германците се вакцинирани, а околу 61 процент примиле барем една доза, пренесува Гардијан.

Слични содржини