Француската бајка продолжува – во финалето и ракометарките

од Stefanija Kuzmanovska

Продолжи француската бајка во тимски спортови.

По кошарката, ракометот и одбојката, пласман во финалето на Олимписките игри во Токио изборија и ракометарките, кои ја совладаа Шведска со 29:27.

Натпреварот беше многу изедначен до последните 10 минути, кога тимот на Оливие Крумболак со 3 врзани гола поведе со 23:21 и не им дозволи на Скандинавците да израмнат.

Беше и четири разлика, Шведска се приближи до 29:27 и по четвртиот неискористен седмерец на противникот, ќе имаше уште 38 секунди за да се обиде да постигне два гола и да избори продолжение. Џени Карлсон, сепак, ја загуби топката и се беше готово …

Грас Зади беше најефикасна со седум гола, Полета Фопа даде пет за победничкиот тим, а поразениот тим го предводеа Карлсон и Јохана Вестберг со по шест, и Јамина Робертс со шест.

Во второто полуфинале, од 14 часот, ќе играат Норвешка – Русија.

Слични содржини