Почетна / Спорт / Француски медиуми го преселија Роналдо во ПСЖ

Француски медиуми го преселија Роналдо во ПСЖ

Кристијано Роналдо, првата ѕвезда на Јувентус и репрезентацијата на Португалија, би можел да ја продолжи кариерата во Франција, јавуваат локалните медиуми.

„Францс фудбал“ ја донесе веста пред неколку дена дека Роналдо наводно е подготвен да го замени дресот на италијанскиот шампион, поточно да стане член на Пари Сен Жермен.

Според тие тврдења, Роналдо наводно е незадоволен од неуспехот на тимот во Лигата на шампионите и сака да се обиде уште еднаш да го освои натпреварувањето со друг клуб.

Според него, Пари Сен Жермен има одличен тим и одлична платформа за успех, а во Париз пишуваат дека неговиот агент orорж Мендес ќе се сретне со директорот на ПСЖ, Леонардо за време на „Ф8“ турнирот во Португалија, кога ќе биде решено прашањето за победникот од Лигата на шампионите за оваа сезона.

Роналдо оваа сезона има постигнато 31 погодок во Серија „А“, а прашање е како ќе влијаат сите тие приказни за заминување, тоа што е сменет тренерот Маурисио Сари и донесен е поранешен играч на „Старата дама“, Андреа Пирло.

Португалецот има договор со „бјанконерите“ до јуни 2022 година, но растечки проблем за касата на клубот е фактот дека тој има годишна плата од 30 милиони евра.

Во ситуација кога сите приходи паѓаат и кога клубот не успеа да ги оствари своите амбиции во Лигата на шампионите, не е исклучено челниците на клубот навистина да ги прифатат понудите за Роналдо, доколку навистина ги има.

Пари Сен Жермен нема проблем со парите, но, поучени од случајот со Манчестер Сити, тие сигурно ќе мораат да бидат повнимателни и да обрнат внимание на водење бизнис во рамките на финансискиот фер-плеј.

loading...