Француски министер: Нападот во Париз го извеле исламски терористи

од Aleksandar Petrovski

Француското обвинителство за борба против тероризмот отвори истрага за ранување на две лица со нож во Париз, пред зградата на поранешната канцеларија на сатиричното списание „Шарли Ебдо“.

Во одделни полициски акции, двајца осомничени беа уапсени непосредно по нападот во петокот, во кој беа прободени две лица.

Главниот осомничен за нападот во петокот беше уапсен пред еден месец за носење шрафцигер, но тој не беше на списокот на радикални исламисти, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен.

Млад човек, кој дошол во Франција пред три години како малолетник без придружба, бил уапсен недалеку од местото на нападот. Десетици луѓе беа убиени на тоа место во 2015 година, во напад на исламски екстремисти врз редакцијата на списанието „Шарли Ебдо“.

Дарманен рече дека младиот човек очигледно дошол од Пакистан, но дека неговиот идентитет сè уште не е потврден.

„Очигледно, ова е чин на исламски тероризам. Малку се сомневаме во тоа. Тоа е нов крвав напад против нашата земја, против новинарите, против ова општество “, изјави Дарманен.

Обвинителот за борба против тероризмот Жан Франсоа Рикар претходно изјави дека властите се сомневаат дека тероризмот бил мотив за нападот поради местото и времето на извршување, пред поранешното седиште на магазинот „Шарли Ебдо“, во време кога на осомничените за нападот во 2015 година им се суди низ Париз.
Ричард рече дека напаѓачот не ги познавал двете ранети лица, жена и маж кои биле на пауза пред компанијата за производство на документарни филмови во кои работат.

Францускиот премиер Жан Кастекс изјави дека животот на ранетите не е загрозен.

loading...

Слични содржини