Француските сили убиле лидер на Исламската држава, Макрон: „Тоа е голем успех“

од Vladimir Zorba

Францускиот претседател Емануел Макрон објави дека француските воени сили го убиле исламскиот милитант Аднан Абу Валид ал Сахрави, водачот на Исламската држава во Сахара.

„Тоа е уште еден голем успех во нашата борба против терористичките групи во Сахел“, рече Макрон, пренесе Ројтерс.

Сахрави беше долгогодишен водач на Исламската држава во регионот Сахел во Западна Африка, а неговата група целеше американски војници во смртоносен напад во 2017 година, објави кабинетот на Макрон.

Во август 2020 година, Сахрави лично нареди убиство на шест француски добротворни работници и нивниот возач од Нигерија.

Слични содржини