ФСБ: Терористите кои го нападнаа Крокус имале контакти на украинска страна

од Vladimir Zorba
358 прегледи

ФСБ соопшти дека терористите кои го нападнале Крокус планирале да ја преминат границата со Украина и да се скријат.

„Терористите кои учествуваа во терористичкиот напад се обидоа да се скријат кон руско-украинската граница. Планирале да ја преминат границата и имале контакти на украинска страна. Терористичкиот напад во „Crocus City Hall“ бил внимателно планиран“, се вели во соопштението на ФСБ.

Исто така, извор од руската разузнавачка служба потврди дека навистина пристигнале информации од САД за подготовка на терористички напади во Москва.

Американските информации за подготовка на терористички напад во Москва содржеле општ карактер, без никакви специфики, тврди извор од руската специјална служба.

Слични содржини